error: Upozornenie: Obrázky sú chránené proti stiahnutiu.

Chorvátsko

O projekte

Petrčane – Riviera Zadar – Chorvátsko

Letovisko Petrčane leží v rovnomennej zátoke približne 13 km severne od historického mesta Zadar, centrá hojne navštevovanej oblasti Riviéra Zadar, ktorá sa nachádza na najčlenitejšej časti Jadranského pobrežia, v Severnej Dalmácii.

Letovisko Zadar je všeobecne nazývané “malým chorvátskym Rímom”. Nielen kvôli veľkému množstvu kostolov priamo v meste a v jeho bližšom okolí, ale taktiež kvôli rímskym pamiatkam (napr. Zadarske Forum, na ktorom vyrástol kostol sv. Donáta). Stará časť mesta sa rozkladá na polostrove.

 

Dovolenka pri mori v letovisku Petrčane.

Zariadenia pre cestovný ruch sú v letovisku Zadar sústredené predovšetkým v okrajových častiach (Borik, Puntamika, Diklo) na severnom pobreží. Predmestia sú s centrom mesta spojené verejnou dopravou a pozdĺž pobrežia ďalej na sever pokračujú letoviskami Kožino a Petrčane.

Letovisko Petrčane sa stalo sa obľúbeným strediskom cestovného ruchu predovšetkým vďaka veľkému rekreačnému komplexu Punta Skala, ktorý sa nachádza severozápadne od obce na zalesnenom polostrove pri myse Skala.

Pláže v letovisku Petrčane sú prírodné kamenisté, čiastočne kamienkové, vhodné aj pre malé deti. Prírodné skalnaté platne sú miestami doplnené betónovými plošinami na opaľovanie. Pláže sú stíněny tienené príjemným borovicovým lesom.

V samotnom letovisku Petrčane sú dobré podmienky pre vodné športy, plážový volejbal, tenis, minigolf.

Priaznivcom aktívneho pohybu však odporúčame aj ponuku neďalekého mesta Zadar a jeho okolia, predovšetkým čo sa týka možností vodných športov (jachting, windsurfing, potápanie, podmorský rybolov a vodné lyžovanie).

Moderné športové centrum Višnjik v letovisku Zadar potom ponúka návštevníkom veľký krytý plavecký bazén, basketbalovú halu a rad ďalších ihrísk.

Tipy na výlet

Mesto Zadar v spolupráci s architektom N. Bašićom pripravilo pre svojich obyvateľov a návštevníkov dve svetovo unikátne atrakcie, Morské organy (Morske orgulje) a Pozdrav Slnku (Pozdrav Suncu).

Okolie letoviska Kožino a Riviéra Zadar všeobecne ponúka svojim návštevníkom nespočetné množstvo príležitostí k výletom. V blízkosti sa nachádzajú Národné parky Paklenica, Krka a ostrovné súostrovie Kornati a prísne chránené prírodné oblasti Velebit a Telašćica.

Na Riviére Zadar môžete navštíviť množstvo historických miest s prekrásnymi pamiatkami (Zadar, Biograd na Moru).

Na niekoľkých lokalitách v oblasti (Ninska lagúna) sa vyskytuje liečivé bahno peloid. Liečivé bahno sa využíva na prevenciu a liečbu porúch pohybového systému, porúch nervových a v protistresové relaxačnom režime.

Súostrovie pred zadarským pobrežím tvorí mnoho menších i väčších ostrovov (Dugi otok, Pašman, Ugljan, Vir, Ist, Premuda). Na ostrovčekoch, ktoré nie sú obývané, môžete zažiť dokonalú robinzonskú dovolenku.

Informácie pre turistov Zadar

“To musí byť najkrajší západ slnka na svete!” zamrmlal Alfred Hitchcock pri pití Maraschina na nábreží v Zadare pred 50 rokmi!

Zadar je mesto stáročnej histórie s bohatým kultúrnym dedičstvom, ktoré London Times vyhlásil ako “zábavné centrum na Jadrane”. Nachádza sa v samom srdci Jadranu a je veľmi dobré dopravne spojený s okolitými mestami. S radom európskych destinácií, Zadar je spojený cez letisko, ktoré sa nachádza 8 km od centra mesta. Spojenie bohatého kultúrneho a historického dedičstva , zábavných podujatí so špičkovými pochúťkami a bláznivý nočný život robí toto mesto obzvlášť atraktívne pre mnoho návštevníkov.


Spoznajte Zadar

Symbol mesta a jedna z najmonumentálnejších stavieb v Chorvátsku je Kostol sv. Donata. Bol postavený v 9. storočí na pozostatkoch rímskeho fóra, ktoré sú zabudované v stenách kostola. Vzhľadom k akustickým vlastnostiam, dnes sa kostol využíva pre rad hudobných programov. Kostol je možné navštíviť každý deň, a cena vstupenky pre dospelých je 20kN. Z ďalších monumentálnych pamiatok stojí za zmienku Katedrálu sv .Štošije, ktorá je najväčším kostolom v Dalmácii. Zvonica kostola bola postavená v 15. a 19. storočí, a poskytuje krásny výhľad na Zadar a jeho okolie. Medzi ďalšie atrakcie stojí za návštevu kostol, ktorý skrýva moci najobľúbenejšieho patróna mesta Zadar, Kostol sv.Šime, ženský benediktínsky kláštor a Kostol sv. Márie, Kostol sv. Františka, mestské hradby, prístav Foša a palác Grisogono Vovo, Providurov a Kniežací palác.

Výroba skla v Zadare siaha až do staroveku. Unikátnu zbierka viac ako 2000 sklenených predmetov z dávnych čias možno vidieť v Múzeu antického skla. Návštevníci sa môžu zúčastniť demonštrácie tvorby zručnosti skla alebo sa zúčastniť seminára výroby šperkov zo skla. V múzeu si môžete kúpiť kópiu starovekého skla, ktorá bola ocenená titulom najlepšieho suveníru podľa chorvátskeho turistického združenia.

Najznámejšia ulica Kalelarga, pre Zadranov predstavuje viac než len ulicu. Je srdcom mesta, centrom každodenných stretnutí, večierkov a osláv. Prechádzka Kalelargou vedie na námestie, ktoré sa nachádza v prednej časti kostola sv Donat. Bolo to niekedy Rímske námestie, kde sa kedysi konal celý verejný život mesta, a dnes je ideálnou promenádou, ktorá spája hlavnú ulicu a nábrežie. Zadrani si užívajú večerné prechádzky pozdĺž nábrežia, kde pri zvukoch morských varhanov pozorujú najkrajší západ slnka, ktorý tvorivo a farebne premieta inštalácia Pozdrav Sinku.


Top 3 najatraktívnejších pláži v Zadare

Okrem bohatého kultúrneho a historického dedičstva, Zadar sa pýši mnohými krásnymi plážami. Čisté kamienkové pláže v mieste a okolí, skrytých zálivoch či na malých ostrovoch súostrovia Zadar sú ideálne pre celodenné leňošenie a kúpanie v modrom mori.

Jedna z najatraktívnejších v Zadare je mestská pláž Borik. Je to väčšinou štrková pláž, hoci časťou tiež piesková s betónovými časťami. Je ideálna pre rodiny s deťmi, mladých ľudí ako aj osoby so zdravotným postihnutím. Bohatá gastronomická ponuka, rovnako ako ďalšie aktivity: prenájom vodných bicyklov, banán, parasailing a vodné lyžovanie zdokonalí celodenný pobyt na pláži.

Pláž Kolovare je obľúbená pláž domácich aj turistov, na ktorú sa dostanete prechádzkou s centra mesta. Na tejto prevažne štrkovej a kamenistej pláži sa veje Modrá vlajka, dôkaz kvality služieb a čistoty mora. Kvôli tieňu, ktorý poskytuje borovicový les, detskému ihrisku, možnosti zapožičania si vybavenia pre vodné športy a reštauráciám s bohatou ponukou, pláž Kolovare, je ideálna pre rodiny s deťmi a všetkých, ktorí hľadajú dobru zábavu.

Neďaleko Zadaru, je 1,5 km dlhá piesočná pláž Zaton. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na plytké čisté more a množstvo zábavných aktivít, mladí budú môcť tráviť čas pri športe alebo vo vodných aktivitách, a starší nájdu ochranu pred slnkom v borovicovom lese na pláží. Zriadený je tu prístup pre osoby so zdravotným postihnutím.


Zadar – Raj pre milovníkov aktívnej dovolenky v nedotknutej prírode

24 veľkých a 300 malých ostrovov, 3 parky prírody: Telašćica; Velebit a Vranské jazero v piatich národných parkov; Paklenica, Plitvice, Kornati, Krka a Severný Velebit pýchou sú ostrovia Zadar, a malý raj pre milovníkov nedotknutej prírody a aktívnej dovolenky. Námorníci si vychutnávajú plavbu, alebo celodenný výlet na ostrovy Ugljan, Pašman a Dugi Otok.

Na rieke Zrmanja môžete skúsiť rafting alebo jazdu na kajaku, pre bavenie turistikou, môžete si vybrať jeden z 15 turistických chodníkov a dostať sa na vrchol Národného parku Paklenica a na ostrove Pašman počas pešej turistiky si užívajte pohľad na Národný park Severný Velebit, môžete si vyskúšať lezenie, ponorte sa do hĺbok súostrovia Zadar a preskúmajte potopenú rakúsko-uhorskú loď Szent István známu ako “Titanic Jadranu”, alebo skúste bungee-skok s výškou 56 metrov na Maslenickom moste.


Top 5 reštaurácií v Zadare

V Zadare sa veľmi dobré je. Najlepšie špeciality a domáce dezerty s pohárom kvalitného vína a likérov uspokojí aj najväčších gurmánov. Rozhodne odporúčame vyskúšať liehoviny Maraschino, originálny Zadarský likér od čerešňa marasca, ktorý je známy po celom svete. Na obed si doprajte dalmatínsky guláš (pašticada), a za dezert sa oslaďte tradičnými kroštulami alebo mandľami v cukre.

Niektoré z najznámejších reštaurácií, ktoré rozhodne stoja za návštevu počas pobytu v Zadare sú:
1. Reštaurácia “Foša”
2. Reštaurácia “Bruschetta”
3. Reštaurácia “Fortuna”
4. Reštaurácia “Dva Ribara”
5. Reštaurácie “Päť studní”


Vedeli ste?

Dokonca aj pred štyridsiatimi rokmi, slávny britský filmový režisér Alfred Hitchcock navštívil Zadar. Keď z okna izby 204 v hoteli Zagreb sledoval západ slnka, napísal: “Slnko v Zadare je najkrajší na svete a je neporovnateľne krajší ako ten v Key Weste na Floride”.

Lokalita

Potrebujete pomôcť s predajom nehnuteľnosti?

Náš partner

Scroll to Top